Kendi bahçemde baktığım arıların başka tarlalardan ve bahçelerden getirdiği polenle yapılan balın yenmesi ve satılması helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arılar, doğaları gereği farklı bölgelerdeki farklı insanlara ait bahçelerden ihtiyaçları olan besini alır ve bununla bal yaparlar. Bu durum bütün arılar için geçerlidir ve son derece normaldir. Bu şekilde elde edilen bal da dinen helaldir.

Bununla birlikte bir hile, aldatma ya da konunun uzmanlarının hak ihlali olarak nitelediği özel bir durum söz konusu ise, o takdirde bir hak ihlalinden söz edilir...