Kaza namazı çok olan birisi, günde kaç tane kaza namazı kılmalı?

Soru Detayı

- Benim 5-6 yıllık kaza namazım var. Duydum ki kaza namazı çok olanın sürekli namaz kılmakla meşgul olması gerekiyormuş. Ve bir kaza namazı kılacak kadar vakit geçtiğinde günah mı ne oluyormuş.. Bu işin Aslı nedir?
- Kolayıma geldiği gibi günde bir kaç tane kılsam olmaz mı?
- Günde 4 rekatlık kaza kılmaya başladım ama ben alışınca artırım diye düşündüm. Zaten namaz bana ağır geliyor. Birden bir yığın kılmaya çalışarak şeytanın işini kolaylaştırmak istemiyorum.
- Kaza namazım var diye başka ibadetlerle meşgul olmayayım mı?
- Ailem ile vakit geçirmeyim mi?
- İlim öğrenmek ile meşgul olmayayım mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı mazeretsiz olarak kılmamış olan müminlerin, sonradan pişman olup telafi etmek istemeleri halinde ne yapacakları, nasıl davranacakları konusunda ictihad farklılıkları vardır:

Bir içtihada göre, soruda anlatıldığı gibi zorunlu işler dışında daima kaza kılacaktır. Sünnet ve nafile namazları bile kılmayacak, bunların da yerine kaza kılacaktır.

Bir başka içtihada göre, zorunlu işleri yapar, sünnet namazları da kılar, ilim ve tahsil faaliyetlerini de yürütür, bunların dışında kalan vakitlerde kaza namazı kılar.

Kaza namazı olanların sünnet ve "kuşluk, evvâbîn, teheccüd, tahiyyetü'l-mescid" gibi adı konmuş nafile namazları kılması caizdir.

Hanefîlere göre, adı konmamış (mutlak) nafile namaz kılmak yerine kaza kılmak efdaldir, tercih edilmelidir. Bu sebeple kazaya kalmış namaz bulunan bir mümin, günlük namazların sünnetleriyle beraber kılmalı, vakit buldukça da ihmal etmeden kaza namazlarını kılmalıdır. Lüzumlu lüzumsuz birçok dünya işi için bir ömür geçirirken, kaza kılmak için sünnetleri terk etmek sorumluluk duygusuna sahip bir kula yakışmaz.

Siz durumunuza göre bu içtihatlardan birine tabi olabilirsiniz...