Kaynağından emin olmadan, bize doğru gelse de bu hadisleri paylaşmak hakkındaki hüküm nedir?

Soru Detayı

a) "Yöneticileri fakir olan/ölen milletler zengin olur, yöneticileri zenginleşen milletler de fakirleşir.” Hz. Mumammed (S.A.V.) / Hz. Ali.
- Hadisi şerif doğru mu? Doğrusu nedir?
b) Kaynağından emin olmadan, bize doğru gelse de bu hadisleri paylaşmak hakkındaki hüküm nedir?
- Ya paylaşılan bazı hadisler gerçekte doğru değilse, yoksa?
- Sorumlu olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

b) Bize düşen, bir hadisi paylaşırken şu noktalara dikkat etmektir:

1) Mümkün olduğunca, sahih kaynaklar olarak bilinen Kütübü Sitte gibi eserlerdeki hadisleri tercih etmek.

2) Bu kaynakların dışında da elbette pek çok sahih hadis kitabı vardır. Ancak, bizde bir tereddüt oluşursa, bunu en azından ilgili hadisi bilen birinden sorup sahih olup olmadığını öğrenmek.

3) Sahih hadis olduğuna emin olduğumuz her hadisi de paylaşmadan önce muhatapların/bugünkü insanların zihninde olumsuz bir düşünceyi oluşturup oluşturmayacağı konusunu iyi düşünmek gerekir.

Nitekim, bir hadis rivayetine göre Hz. Ali şöyle demiştir:

“İnsanlara bilecekleri/anlayacakları şeyleri anlatın. Siz Allah ve Resulünün yalanlanmasını mı ister misiniz?” (Buhari, İlim, 127)

Elbette istemezsiniz. Öyleyse -rastgele her doğruyu değil- onların hazmedeceği, akıllarının alacağı gerçekleri anlatın. Evet, “Her dediğin doğru olmalı, fakat her doğruyu söylemek doğru değildir.”

Peygamber Efendimize (asm) ait olmayan bir sözü, Onun adına paylaşan kişi sorumlu olur...