"Katımızda daha fazlası vardır." (Kâf, 50/35) ayetinden maksat nedir?

Soru Detayı

- Kuseyyir b. Murra, Kâf Suresi 35. ayette geçen (وَلَدَيْنَا مَزِيدٌ/ Ve Ledeynâ Mezîd) “katımızda daha fazlası vardır” ayeti hakkında şöyle demiştir:
“Bize anlatıldığına göre bir bulut cennet ehline uğrayacak ve “Size ne yağdırmamı istersiniz?” diye soracak. Onlar her ne isterse mutlaka kendilerine yağdırılacaktır.
- Kuseyyir devamla şöyle demiştir: Allah’a yemin ederim ki, eğer Rabbim o yeri bana nasip ederse, ben o buluttan mutlaka bana hûri yağdırmasını isteyeceğim.”
- Bu Hadis-i Şerif midir? Eğer hadis ise açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Herhangi bir hadis rivayetinde böyle bir bilgiye rastlayamadık. Zaten bu görüşü belirten Kusayyir b. Murra da bunun hadis olduğunu belirtmemiştir.

- Genellikle bu ayetin yorumunda şu üç görüş vardır:

a) Hz. Ali ve Hz. Enes’in verdiği bilgiye göre ayetteki “ledeyna mezid” ayetinden maksat, Allah’ın cemalini müşahede etmektir.

b) Bundan maksat hurilerdir. Bazen bir bulut cennet halkına uğrar ve onlara huri yağdırır. Onlar da: “İşte Allah’ın: ‘ledeyna mezid (yanımızda daha fazlası da var)’ dediği nimetler biziz.” derler. Bu görüşü Zeccac hikaye etmiştir.

c) Ayetteki ziyade, hadislerde ifade edilen “kimsenin duymadığı, hiç kimsenin kalbinden geçmediği özel nimetler”dir. Bu görüş Ebu Süleyman ed-Dimeşkî’ye aittir. (bk. “İbnü’l-Cevzi, Zadü’l-Mesir, ilgili ayetin tefsiri)

Alusi de son maddedeki manaya işaret ettikten sonra, konuyu İbn Ebi Hatim’den naklen Kesir b. Mürenin şu görüşüne yer vermiştir: “Cennet halkına bulut uğrar ve onlara ‘Söyleyin ne istiyorsunuz size yağdırayım.' der ve onların her istediklerini yağdırır." (Alusi, ilgili ayetin tefsiri)

Özetle, ayette kasdedilen mana, bütün bunlar olabileceği gibi, bunlarla beraber daha başka maddi-manevi nimetler de olabilir...