"Orada (cennette) istedikleri her şey onlarındır, üste­lik katımızda fazlası da vardır." (Kaf, 50/35) ayetini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı
- Bu ayete göre cennet sınırlı mı, neden "katımızda fazlası da var" buyuruluyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaf Suresi, 35. Ayet:

"Orada (cennette) istedikleri her şey onlarındır, üste­lik katımızda fazlası da vardır."

Ayette, "üstelik katımızda fazlası da vardır" buyuruluyor. İnsanlar dünya­da kendilerine verilen bilme ve anlama kabiliyetine göre nimet talebinde bulunu­yor, mutluluğa vesile olacak şeyler istiyorlar. Halbuki ebedî âlemde insanları mut­lu kılacak mânevi nimetler, dünyada bilinen, düşünülen, hayal edilen ve istenen­lerle sınırlı değildir; orada rıdvân (Allah'ın razı olduğunu ilân etmesinden hâsıl olan hâl, kemal ve zevk), müşâhede-i cemâl (Allah'ı nasıllık ve niceliğin ötesinde bir idrak ile görmek) gibi saadet vesileleri vardır.

(bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu: V/60-61)