"Savaş esiri olarak aldığınız cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı." (Nisa, 4/24) Bu ayet nazil olmadan önce evli kadınlarla başka erkekler evlenebiliyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nisa suresi 23 ve 24. ayetlerde evlenilmesi haram olan kadınlar zikredilmiştir. Evli bir kadınla evlenmek haram olduğu için, bu da zikredilmiştir.

Bu ayetle -Cahiliye devrinde bazı durumlarda yapılan- birden fazla erkekle evli olma adeti kaldırılmış, bir kadının ancak bir erkeğin nikâhı al­tında bulunabileceği ve yalnızca onunla karı-koca hayatı yaşayabileceği hükmü getirilmiştir. (Kur'an Yolu, II/31; Elmalılı, İlgili ayetin tefsiri).