Hz. Yunus'un balığın karnında haşre kadar mı kalacaktı?

Soru Detayı

- Saffat Suresi 143-144. ayetlerde Hz. Yunus'un balığın karnında "haşre kadar kalacaktı" ifadesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Hayyan'a göre «O balığın karnında haşre gönderileceği (zamana) kadar kalacaktı» ayetinden maksat, diri olarak kıyamete ka­dar kalacak olmasıdır. Bu yorum bazı müfessirler tarafından da kabul edilmiştir. Fakat bu yoruma «Birinci Sur'un üfürülüşüne ka­dar, -ister denizde, ister karada olsun- hiçbir ruh sahibi canlı kal­mayacaktır.» şeklindeki rivayetle itiraz edilmiştir. Cevap olarak da «Haşrin vaktinden maksat, birinci nefha vaktini kapsayan za­mandır. Çünkü birinci nefha haşrin mukaddimelerindendir ve haşrden sayılır.» demişlerdir.

Ayetin zahirinden, onun balığın karnında haşre dek ölü olarak kalacak olması anlaşılmaktadır.

Balığın herhangi bir belaya uğramadan o güne kadar durma­sı da muhal olamaz. Cenab-ı Hak her şeye kadirdir. (Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, Arslan Yayınları: 13/516-520.)