Filistin toprakları, Yahudilerin mi yoksa Müslümanların mı?

Soru Detayı

- Filistin topraklarında kimin hakkı var? Yahudiler mi yoksa Müslümanlar mı?
- Hz. Musa (A.S) kavminin yani Yahudilerin değil mi?
- (Maide 21):
 (Hz. Musa halkına şöyle seslenmişti:) “Ey kavmim, Allah’ın sizin için yazdığı (imtihan aracı ve hürriyet diyarı olarak saptadığı) kutsal topraklara (Kudüs ve civarına) girin ve sakın gerisin geri arkanıza dönüp (davanızdan vazgeçmeyin), yoksa hüsrana uğrayanlar olarak (Hak’tan ve hayırdan) çevrilip gidersiniz.”
- Peki, Filistin'de bulunan Hz. Musa (as) halkı Yahudiler değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Ayette “kutsal topraklar” şeklinde tercüme edilen yer konusunda üç görüş vardır:

a) Bundan maksat Beytul-makdis’tir. Yani şu anda Mescid-i Aksa’nın bulunduğu yer ve yakın çevresi.

b) Bundan maksat, Dimaşk, Filistin ve bir kısım Ürdün toprakları.

c) Bundan maksat Şam bölgesidir. (bk. Maverdi, Beyzavî, ilgili ayetin tefsiri).

2) Ayette, Hz. Musa’dan hikaye edilen “Allah sizin için yazdı.” mealindeki ifadeden maksat, Allah’ın Hz. İbrahim’e vaad ettiği -Hicaz ve çevresindeki Arap bölgeleri, Suriye, Filistin gibi- mukaddes beldelerdir.

Önemli bir husus şudur ki; Allah’ın Hz. İbrahim’e vaad ettiği bu bölgeler ve beldeler, onların elinde ebedi kalacak bir mülk şeklinde değil, oralara yerleşmeleri için verilen bir sözdür.

Yahudilerin “mukaddes toprakların” Allah tarafından kendilerine temlik yoluyla verileceğine dair vaad edildiği, onun için hiç kimsenin oralara sahip olamayacağına dair iddiaları tamamen yanlıştır. Zira bu iddia, tarihî vakalara da aykırıdır. Oysa “Allah vaadinden asla caymaz.” (bk. Tefsiru’l-Menar; Meraği, ilgili ayetin tefsiri)