Filistin topraklarında kimin hakkı var, Yahudiler mi Müslümanlar mı?

Soru Detayı

- Hz. Musa (as) kavminin değil mi? (Yahudiler)
- Maide 21: (Hz. Musa halkına şöyle seslenmişti:) “Ey kavmim, Allah’ın sizin için yazdığı (imtihan aracı ve hürriyet diyarı olarak saptadığı) kutsal topraklara (Kudüs ve civarına) girin ve sakın gerisin geri arkanıza dönüp (davanızdan vazgeçmeyin), yoksa hüsrana uğrayanlar olarak (Hak’tan ve hayırdan) çevrilip gidersiniz.”
- Peki, Filistin'de bulunan Musa (as) halkı Yahudiler değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir toprak bir zaman bir topluluğun mülkü olur, sonra başka bir topluluk meşru şekilde orayı fethederse mülkiyet değişir.

Ayet, o toprakların ebediyen o kavme ait olduğunu ifade etmiyor. O tarihte Allah’ın onlara “yazdığını / verdiğini” ifade ediyor.

Filistin toprakları şüphesiz olarak Müslümanlara aittir. İsrail’in oraya yerleşmesi meşru yoldan olmamıştır.