Kasas suresi 27. ayet başlık parasını meşru kılmıyor mu? "Babaları ona: “Kızlarımdan birini seninle evlendirmek istiyorum. Buna karşılık sen de sekiz yıl yanımda çalışırsın; şayet süreyi on yıla çıkarırsan, o da senin ikramın olur..."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu âyet-i kerimede, Hz. Musa (as)'nın, hayvanlarını sulamada kendilerine yardımcı olduğu kızların babasının, kızlardan birini Hz. Musa (as) ile evlendirmek istediği ve onu uzun zaman yanında tutabilmek için de sekiz veya on sene hay­vanlarına çobanlık etmesi şartını koştuğu beyan edilmektedir.

Hz. Şuayb (as)'ın Hz. Musa (as)'yı kızıyla evlendirmek ve onu uzun müddet yanında tutmak istemiştir. Çünkü Hz. Musa (as)'nın geldiği belde olan Firavun'un ülkesi Hz. Musa (as) için güvenilir değildi. Şuayb (as)'ın beldesinde güven içinde kalabilirdi. Bu hikmetten dolayı Şuayb (as) Hz. Musa (as)'yı yanında tutabilmek için bu teklifi yapmıştır.

Şuayb (as) "Ben istiyorum ki sekiz yıl bizim koyunlarımızı gütmen karşılığında şu iki kızımdan birini seninle nikâhlayayım. Mehir olarak sekiz yıl bize çalışmânâ karşılık kızlarımdan birini seninle evlendirmek istiyorum." demiştir. Bu sekiz yıllık çalışma mehir olarak değerlendirilmesi gerekir.