Kur'an gibi yüce bir kitabın, niçin en uzun sûresi "Bakara" (inek) olarak adlandırılmıştır?

Tarih: 31.01.2006 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Musa (as.) zamanında yaşanan “bakara” olayı bize ne anlatıyor? İneği bilirsiniz. Memelerinden şifalı süt sağdığımız, etinden protein sağladığımız mübarek bir hayvandır. Kurban olarak kesilmesi de makbuldür; kesene, kestirene sevap getirir.

Peki, inek ve kesilmesi neden önemli? Kur'an'da bu konudan sadece tarihe geçmiş bir topluluğun başından geçen bir olay olarak mı bahsediliyor? Bizler için, bu konu ne anlam taşıyor?

Öncelikle, tarihi olayı hatırlayalım. Mısırda Nil nehrinin taşıdığı bereketle, kızgın çöl verimli topraklara döner. Toprak sulanır, işlenir, bol ürün hasat edilir. O zamanki tarım sabana, saban da inek ve öküze dayalı olduğundan, bu hayvanlar insanların gözünde çok ama çok değer kazanır.

İneğin, hayatlarında böylesine merkezi bir yer tuttuğu bu insanlar, zamanla “İnek olmasaydı, toprağı süremezdik; Rızıksız kalır ve ölürdük.” sonucuna ulaşırlar. Ona kutsal bir şeymiş gibi yaklaşırlar. Kimseye ona el sürdürmez; dokunulmasına izin vermezler. Dokunulmazlığını kazanan inek artık kutsaldır.

Ne var ki insanlar kendilerini de Nil Nehrini de toprağı da hayvanları da yaratan Allah'ı sevecekleri ve ona teşekkür edecekleri yerde, zavallı ineklere yönelince, Cenab-ı Hak onlara Hz. Musa (as)'yı gönderir. Ve ineği Hz. Musa (as) kurban edip keser. Hz. Musa'nın ineği kesmesi bir semboldür. Bu kesimle aslında ineğe tapma fikri, inek-perestlik inancı kesilmiş, ortadan kaldırılmış olur.

İşte nimetleri Allah'tan bileceklerine sebeplere sarılan insanlar, bu hâlleriyle o sebebi bir bakıma ilahlaştırmış olurlar. Bu noktada herkesin hâlâ kesmesi gereken bir ineği vardır. Çağlara ve kişilere göre “inek”ler, yani vesileler değişiyor; ama inek ve ineğin kesilmesi olayının taşıdığı anlam değişmiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun