Hz. Musa ile Nil nehrini geçen İsrailoğullarının on iki kabileden oluştukları ve on iki farklı koldan Nil'den çıktıkları doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu Kur’an’da şöyle anlatılır:

“Biz Mûsâ'ya: ‘Asânı denize vur!’ diye vahyettik. Vurur vurmaz deniz yarıldı, öyle ki birer koridor gibi açılan her yolun iki yanında sular büyük dağlar gibi yükseldi.” (Şuara, 26/63)

“Biz Musa'ya şöyle vahyettik: Kullarımla geceleyin Mısır'dan yola çık. Asanı vurarak denizde onlara kuru bir yol aç. Firavun'un size ulaşmasından ve boğulmanızdan endişe edip korkmayın.” (Taha, 22/77)

Abdullah b. Abbas’ın verdiği bilgiye göre, Hz. Musa (as) ile Nil nehrini geçen İsrailoğulları on iki kabileden oluşuyordu; deniz on iki koldan yarıldı ve onlar da bu on iki farklı koldan Nil'den sahile çıktılar. (bk. İbn Kesir, Şuara, 26/63. ayetin tefsiri)

Müfessirlerin bildirdiğine göre (bk. Razi, Mefatih, Şuara 26/63. ayetin tefsiri), Hz. Musa (as)’a "Ona âsânla vur" denildi; o da ona âsâsıyla vurunca deniz yarıldı ve her bir parçası adeta büyük bir dağ kütlesi halini aldı. Ve o denizden her bir kabileye ait on iki yol oluştu. Bunun üzerine her Kabile, "Arkadaşlarınız öldürüldü" demeye başlayınca da Hz. Musa (a.s) Rabbine dua etti. Böylece Cenâb-ı Hak büyük dağ kütlelerini, tabakalar halinde olan manzaralar haline getirdi. Bu şekilde de onlar birbirlerinin kuru bir yer üzerinde yürüdüklerini gördüler.

Özetle söyleyecek olursak, Allah, Nil nehrini on iki kuru koridora ayırmış ve on iki kabileden her biri bir koridordan geçmiştir. Birinden gidenler, diğerlerinden gidenleri de görmüşlerdir.