Kar ve dolu ile abdest alınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kar ya da dolu ile abdest almak:

Kar ya da dolu abdest azasına sürülür de iki ya da daha fazla damla su meydana gelirse, bu bil-icmâ caizdir. Bu sayıda damla meydana gelmezse, Ebû Hanîfe ile İmam Muhammed'e göre caiz değildir. Ebû Yusuf'a göre caizdir.

Nitekim Zahire adlı kitapta da bu husus açıklanmış ve Fetevâ-i Hindiyye'de buna yer verilmiştir. Ne var ki bu ko­nuda sahih olan görüş ve ictihad, Ebu Hanife ve İmam Muhammed'in görüşüdür. (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/ 10)