Kan uyuşmazlığının hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Kadının kan grubunun negatif olması durumunda ilk çocukta problem olmasa da ikinci çocuğa karşı annenin kanı antikor üretmeye başlıyor. Eskiden bu yüzden bir sürü bebek doğmadan ölüyordu. Allah dileseydi böyle bir uyuşmazlığı yaratmazdı.
- Allah hata da yapmayacağına göre bu durumun hikmetini öğrenmek istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Size bir soru soralım:

- Allah’ın kan uyuşmazlığını yaratmasının kötü olduğunu nereden biliyorsunuz? Bebeklerin doğmadan ölmesi, hem o bebekler ve hem de anne ve babaları için rahmet olmadığına nasıl karar veriyorsunuz? O bebekler yaşasaydı belki Allah’a, anne ve babasına karşı gelecek bu sebeple ebedî hayatını zehir edecekti.

Kan uyuşmazlığı olan anne, bu hastalığı sebebiyle Allah’ı daha fazla hatırlayacak, devamlı O’ndan yardım ve medet istemekle ve ibadetle Allah’ın rızasını kazanarak cennete gidecektir. O hastalık olmasaydı, o anne belki Allah’ı hiç aklına getirmeyecek, O’nun emir ve yasaklarına uymayacak, böylece ebedî hayatına zarar verecekti.

Sonuç olarak Allah’ın yarattığı her şeyin bir değil, belki binlerce hikmet ve gayesi vardır ve hepsi de insanın lehinedir. Hastalık da insan için güzeldir, rahmettir, musibet ve ölümler de güzeldir.

Dünya hayatı çok sınırlı bir süredir. Hâlbuki ahiret hayatı ebedîdir. Sonsuzdur. İnsan genelde hep dünya hayatını öne alıyor. O hayatının iyi geçmesini istiyor. O bakımdan Allah’ın kâinattaki icraat ve tasarrufundaki hikmetleri anlayamıyor.

Hâlbuki Cenab-ı Hak insanın ebedî hayatının kurtulması için, o insana bir takım musibetler, hastalıklar, arızalar ve üzücü halleri veriyor. Ta ki, Allah’ı ve ahreti unutmasın. O ebedî hayatı için çalışsın. Hastalık ve sıkıntılarla günahları hafiflesin ve cehennemde yanmasın istiyor.

Biz daima İbrahim Hakkı gibi şöyle demeliyiz:

Lütfun da Hoş, Kahrın da Hoş.

"Hak şerleri hayır eyler,
Zannetme ki gayr eyler,
Arif onu seyreyler,
Mevla görelim neyler,
Neylerse güzel eyler."

"Deme nedendir bu böyle
O yerindedir öyle,
Bak sonunu sabreyle,
Mevla görelim neyler,
Neylerse güzel eyler."