Kadın, yabancı kör (âmâ) erkelerin yanında tesettürsüz bulunabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının, yabancı olan kör bir erkeğin yanında tesettürsüz bulunması haram değildir. Çünkü görmemesi bir perdedir. Ancak ahlaken tesettüre riayet etmesi daha uygundur.

Ümmü Seleme Radıyallahu Anhâ anlatıyor:

"Ben Resûlullah'ın yanında idim. Yanımda Meymune bint Haris de vardı. O esnada İbn Ümmü Mektum bize doğru geliyordu. (Bu vaka tesettürle emredilmemizden sonra idi) ve yanımıza geldi. Resûlullah bize:

"Ona karşı örtünün." diye emretti. Biz:

"Ey Allah'ın Resûlü! O, âmâ ve bizi görmeyen, varlığımızı tanımayan bir kimse değil mi?" dedik. Bunun üzerine Resûlullah:

"Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz?" (Ebû Davud, Libas 37, 4112; Tirmizî, Edeb 29, 2779; Kütüb–i Sitte, 10/233) buyurdu.