Kadın kıyafeti tasarlamak günah mı?

Soru Detayı

- Günümüzde bence kapalılar için doğru düzgün kıyafet sayısı az; ya çok dikkat çekici oluyor ya da düzgün bir kıyafet olmuyor. Elbette ki var ama sayısı az.
- Ben kapalı hanımların da güzel giyinmeleri gerektiğini düşünüyorum yani sonuçta İslam’ı, güzelliği temsil ediyoruz bize aşağılayıcı bakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki güzel derken dikkat çekmek değil demek istediğim güzel, temiz, bakınca yadırgamayacak şekilde olmalı diye düşünüyorum ama İslam’da da böyle mi önce onu soracaktım eğer ki İslam’da buna karşı bir şey yoksa ben kıyafet tasarlamak istiyorum kapalılar için
- ama tam tesettüre uymadığı taktirde (mesela erkeklere benzemememiz gerekiyor ya) yani mesela bol pantolon diktim ve biri onu kendine göre küçük beden aldı ve ona dar oldu bana günahı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman erkek ve kadınların, karşı cinsin ilgisini çekmeye yönelik olmamak şartıyla düzgün, güzel, itici olmayan, kişinin sosyal durum ve vazifesine uygun kıyafetlere bürünmesi, sakıncalı olmak şöyle dursun teşvik edilmesi gereken bir husustur.

Uygun bir kıyafeti kötü maksadına uygun hale getiren olursa, bunun sorumluluğu kıyafeti tasarlayana ait olmaz.