İtaati sadece kadın mı etmeli?

Soru Detayı

- Birisi bana "Erkek kadına itaat etmez, gönlünü hoş tutar. Kadın erkeğe itaat eder." dedi. Bu doğru mudur?
- Evden dışarı çıkma veya misafir getirme gibi hukuksal haklar dışında da mı böyledir?
- Mesela erkek "Buraya gel." dese kadın itaat eder ama kadın "Buraya gel." dese erkek onu kırmamak için gitmeyi tercih eder, böyle bir ayrım mı yapmalıyız?
- Bu kişi neyi kastederek bunu söylemiş olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ailenin reisi kocadır; yönetimi ile ilgili taleplerine itaat edilecektir.

Bunun dışında iki taraf da birbirine itaat edebilir, bazen etmeyebilir; yani uygun görmediğinde dediğini yapmayabilir; yeter ki, yaptığı / yapmadığı şeriata aykırı olmasın.