Evliliğimde yaşadığım sorunları nasıl çözebilirim?

Soru Detayı

- Ben bir yıldır evli bir kardeşinizim. Eşimle birbirimizi severek evlendik. Bu bir yıllık süreçte geriye dönüp baktığımda tartışmalarımızın birden alevlendiğini, bazı konularda tahammülsüz davrandığımı görüyorum.
- Allah’a şükür o konuda tartıştıktan sonra bir şekilde barışıyoruz ama gereksiz yere huzursuzluk tatsızlık yaşamış oluyoruz.
- Ayrıca Allah korusun bu tartışmalar ileride birbirimizden soğuyup ayrılmaya bizi götürürse diye korkuyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi nasihatlerinizi istiyorum.
- Nasıl, evliliğimde yaşadığım bu sorunları çözebilirim?
- Eşimi üzmeden, kırmadan bundan sonraki evlilik hayatımı mutlu bir şekilde sürdürebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aile hayatını ayakta tutan formüllerden biri, karık-kocadan her birinin şöyle demesidir:

“O deli olduğunda ben veli olurum, ben deli olduğumda o veli olur.”

- Tartışanın kazananı olmaz.

- Asıl pehlivan öfkesini yenendir, öfkesine kapılmayandır.

- Ayakta öfkelendiysen otur, otururken öfkelendiysen yat, tersini yapma.

- Tartışma konusu kesin şeriat hükümlerine aykırı davranış ise bu davranış içinde olanı ıslah etmek için öğüt verilir, bir süre küsülür, olmadı akraba büyükleri devreye sokulur. Bu ve benzeri çözümler hiçbiri fayda vermiyorsa şiddet, kavga ve gürültü ile bir aile hayatı olamayacağı için, başka hiçbir çare kalmaz da en son boşanmak tek çare olursa, daha kötü durumlar olmasın diye boşanma da bir çare ve çözüm olabilir.

- Tartışma konusu haram-helal konusu olmayan, basit, dünyevi, maddi, şahsi tercihlerle ilgili... ise tartışarak değil, sakince konuşarak, karşılıklı fedakârlıkta bulunarak, hep bir tarafın dediği olacak davasından vazgeçerek çözüm aranır.

- Başkalarıyla bile üç günden fazla küs durulmaz, eşinizle ise bunu meşru ve makul sebepler ne kadar azını gerektiriyorsa o kadar az süreye indirin.

- Aile içinde eğitimi şiddet, korku ve ceza ile değil sevgi ve anlayışla yapın.

- Ailenize yeterince vakit ayırın.

- Mümkün olduğunca ve camiye gidilmedikçe namazları evde, aile efradı ile cemaat olarak kılın.

İşte bir asra yakın evli olarak huzur içinde geçen aile hayatlarının sırrı bunlardır.