İnsanların en çok yalan söyleyenleri boyacılar ve kuyumculardır, anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi İbn Mace rivayet etmiştir.(İbn Mace, Ticarat, 5; Kenzu’l-ummal, h. No: 8204).

Zevaid’de bu hadisin zayıf olduğu bildirilmiştir. Çünkü senedinde itibar edilmeyen iki râvi vardır.(bk. İbn Mace, a.g.e)

Hadis zayıf olmakla beraber, bazı alimlere göre, buradaki boyacı (sabbağ) ve kuyumcu (savvağ)'dan maksat, konuşurken söylediklerini abartmak için fazlalıkları katarak mübalağalarla sözlerini boyayan ve yalanlarla süsleyen kimseler demektir.

Buna göre, hadiste geçen kimseler ilgili sanatkârlar değil, işittikleri sözleri değiştirip yalan ve uydurma söz düzenbazlarıdır. Ayrıca bu gibi mesleklerde verilen sözlerin -istemeyerek de olsa- zamanında yerine getirilemeyeceğine işaret edilmiş olabilir. (bk. Sındî, ilgili hadisin şerhi)