Peygamber Efendimiz'in bir cariyenin elinden tuttuğu ile ilgili hadisi açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Peygamberimiz kadınlara dokunmuş mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin meali şöyle olabilir:

“Medine halkından bir cariye kendi ihtiyacı için / ihtiyaç duyduğu bir iş için Resulullah’ın elinden tutar -ve bu şekilde- Medine’nin istediği bir semtine alır götürürdü.” (Buharî, Edep, 61; İbn Mace, Zühd, 16; İbn Hanbel, 3/216).

Burada zikredilen “Resulullah’ın elinden tutardı...” mealindeki hadis ifadesi, hakiki değil, mecaz bir ifadedir. Bundan maksat, cariyenin / kadının Resulullah (asm)’ı istediği yere, hatta icap ederse Medine’nin dışına dahi götürebileceğinden kinayedir.(bk. İbn Hacer, ilgili hadisin tefsiri).

Elinden tutmak ona hâkim olmak anlamına gelir. Türkçe’deki “Elimi bağladın!..” şeklindeki ifadeler de mecaz olarak karşıdakinin hâkimiyetine işaret eder. “Dar gününde adamın elinden tuttum.” ifadesi gerçekten elinden tutmasını değil, ona yardım elini uzattığını gösterir.

Hz. Peygamber (asm)’in hiçbir kadının elini tutmadığına dair sahih hadisler vardır. Elbette bu hadisi tevil etme zorunluluğu vardır. Kaldı ki, Buharî bu hadisi kısaca “taliken” zikretmiş ki, bir açıdan zayıf olduğuna işarettir. Zevaid’de İbn Mace’nin rivayeti açıkça zayıf olarak değerlendirilmiştir.(bk. İbn Mace, a.g.e).