Peygamberimiz Hz. Ziyad’a neden kızdı?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm) neden Hz. Ziyad’a kızdı?
- Hayret Ziyad ben de seni Medine'nin en anlayışlı fakihi sanırdım. (İbn Mace Fiten 29) Efendimiz (asm) neden böyle demiştir.
- Ziyad (ra) soru sordu diye Efendimiz (asm) güzel ahlaklı birisi ama bir soru sordu diye fakih olmuyor mu anlayışsız mı oluyor, bu tarz rivayetler çok vesvese veriyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Özetle Ziyad b. Lebid şunları anlatmıştır:

Peygamberimiz (asm) bir şeyler anlatırken “Bunlar ilmin ortadan kalktığı bir zamanda olur.” buyurdu. Ben de dedim ki: “Ya Resulallah! İlim nasıl ortadan kalkar ki? Oysa biz Kur’an okuyoruz ve çocuklarımıza da okutuyoruz. Çocuklarımız da onu kendi çocuklarına okuturlar ve bu işi kıyamete kadar böyle devam eder?"

Bunun üzerine Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Ziyad! Annen senin hasretine yansın, ben seni Medine’nin en bilgili adamı bilirdim. Şu Yahudiler, Hristiyanlar da Tevrat ve İncil’i -hiçbir hükmüyle amel etmeden- okumuyorlar mıydı?" (İbn Mace, h. no: 4048)

Bu hadis sahihtir. (bk. Fuad Abdulbaki, Şerh, a.g.y)

Burada "kızmak" diye bir ifade yoktur. Hayret veren acip bir şey karşısında Apların kullandığı “Anan senin ölümünü görsün.” bir deyim kullanılmıştır. Gerekçesi belli; “Okumaktan / ilim öğrenmekten maksat, onunla amel etmektir. Amel etmedikten sonra, cahil ile âlim aynı seviyede kalır.”