Öldükten sonra artık şeytanın bir kötülüğü veya etkisi olabilir mi?

Soru Detayı
- Ölmüş birini mezara koyarken "Şeytanın şerrinden koru." (İbn Mace, Cenaiz, 38) neden deniliyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela şunu belirtelim ki, Zevaid’de belirtildiğine göre, bu hadisin ravilerinden Hammad b. Abdurrahman el-kelbî’nin zayıf olduğuna bütün hadis alimleri ittifak halindedir(bk. ilgili hadisin -Fuad Abdulbakî’nin-taliki; ayrıca bk. Zevaid, 6/273)

Şeytanın kabirde artık bir fonksiyonu olmaz. İmtihan ölümle birlikte sonra erer. Sadece kabirde Nekir-Münker melekleri tarafından sorgu-sual söz konusudur. Fakat kabirdeki bu imtihan, yeni bir imtihan olmayıp, -ilahî adaletin bir kez daha tecelli etmesi için- insanların dünyadaki imtihanı kazanıp kazanmadığını sağlamaya ve test etmeye yöneliktir. Dünyada asıl imtihanı kazananlar kabirde artık kaybetmeyecekleri gibi, daha önce imtihanı kaybedenlerin de artık kazanmaları söz konusu değildir.