İblis melekleri görmüş ise, nasıl imtihandan geçirilmiştir?

Soru Detayı

- İblisin açıkça melekleri görmüş olması ve Allah ile konuşması,onun imtihan sırrına aykırıdır..
- Bu durumda Şeytan nasıl oluyor da imtihandan geçirilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah her şeyi hikmetle yapan bir Hekîm'dir. Farklı sınıflarda, okullarda okuyan talebeleri farklı sınava tabi tutmak adalet ve hikmetin gereğidir.

İblis’in imtihanı da bu çerçevede tahakkuk etmiştir. Onun imtihan soruları özellikle, inadi küfür ve kibir alanında cereyan etmiştir. Hz. Âdem’e kibrinden ötürü saygı secdesini yapmamış ve yakinen bildiği Allah’ın emrini anudâne ve mütemeridâne bir şekilde reddetmiş ve imtihanı kaybetmiştir.

Yoksa, peygamberler de melekleri görmüş ve hakkalyakin derecesinde Allah’a iman etmişler, ama yine de imtihana tabi tutulmuşlardır. Onların da imtihanı kendilerine göre olmuş ve onlar başarmışlardır.