İnsanın, genetik olarak anne babasından özellikleri geçtiği gibi, manevi özellikleri de geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genetik yoldan gelen maddi manevi benzerliklerin olduğu bilinen bir gerçektir. “İnsanın oğlu insan; kurdun oğlu kurt olması” bu gerçeğin bir tezahürüdür. Arı yavrusunun bal yapması, yılan yavrusunun zehir kusması da bu gerçeğin bir şahididir.

Yalnız şu da bir gerçektir ki, kalıtım mahsulü olan hiç bir husus, bir çocuğun hayat çizgisini belirleyecek seviyede bir ayniliğe/anne ve babasının tıpkısını yapan tıpa tıp bir benzerliğe sahip değildir. Böyle bir şey, insanların özgür iradelerine bağlı olarak gelişen imtihan sırrına da aykırıdır.

“Veliden peli, peliden veli…” darb-ı meseli bu gerçeği çok güzel ifade etmektedir. Hz. Nuh (as)’ın oğlunun kâfirler arasında boğulup gitmesi, bunun ayrı bir tasdikidir.

“Her doğan çocuk fıtrat dini olan İslam’ı kabul edebilecek bir kabiliyette doğar. Sonra annesi, babası, çevresi, onu Yahudî, Hristiyan, Mecusî yaparlar.” (Buhâri, Cenâiz, 79; Müslîm, Kader, 23-25)

manasına gelen hadisin ifadesi de bu konuyu açılığa kavuşturmaktadır.

Bir takım fasık olan kimselerin çocuklarının salih birer insan, aksi olarak salih kimselerin çocuklarının da fasık olmaları bu gerçeğin reddedilmez kanıtıdır.