İnsana duyuları veren Allah’ın, insana duyularının dışından seslenmesi mantıklı mı?

Soru Detayı

- İnsana duyuları veren Allah(cc)’ın insana duyularının dışından seslenmesini mantıklı bulmayan ve bu sebepten de inanmayı inkar eden ateistlere nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Duyularımızla gelen bilgilerimiz, evrenin bir sahibi ve yaratıcısı olduğuna dair sahip olduğumuz akli yargıya ya da inancımıza aykırı ve onları yanlışlayacak uyarı ya da veriler getirmez.

Söz gelimi duyularımız, dışımızdaki evrende gördüğümüz ve işittiğimiz tüm varlıklar arasında tam bir bütünlük ve uyum olduğu verisini bize vermektedirler.

Duyularımız bize asla evrende bir kaos ve tesadüf olduğu verisini vermezler, aksine bir düzen ve neden algısını tüm veriler meydana getirirler.

İşte bu, maddi alem seviyesinde duyularımız aracılığı ile ilahi kelamın bize ulaşmasıdır.

Akli bilgilerimiz duyusal verileri analiz ettikten sonra, bu evrenin bir yaratıcısı olması gerektiği mantıki sonucuna hızla intikal ederek vahyin teklifine hazır hale gelir.

İlahi teklifi içeren vahiy bu nedenle akli ve duyulara dayalı bilgilerle çelişmez.