İnsan neden cenneti hayal edemez?

Soru Detayı

- Cenneti hayal edince, kusurlu düşündürtüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimiz (asm) bize cenneti olabilecek en güzel şekilde tarif etmişler.

Cennette de yapılan tariflerde de kusur asla yoktur. Kusur biz insanlardadır.

Aklımızla ve hayalimizle biz ancak bildiğimiz şeyleri düşünebiliyoruz. Bilmediğimiz, görmediğimiz, eşi-benzeri olmayan, hele ki farklı boyutta olan bir şeyi hayal ederken, düşünürken aklımıza gelen soru işaretleri tamamen bizim dünyadaki idrak eksikliğimizdendir.

Bunu bir teşbihle aklımıza yakınlaştıralım:

Ana rahminde fakat şuurlu bir bebek hayal edelim. Ve ona birkaç ay sonra dünya diye bir yere çıkacağını söyleyip, dünyada onu muhtemelen nelerin beklediğini anlatmaya gayret edelim. Bunu ona anlatması zor ama, onun bizi anlaması kesinlikle çok daha zor. O bebeğe düşen, kendisine bunları farklı bir alemden anlatana teslim olmaktır.

Aynen bu şekilde bize düşen de cenneti, Sahibinin ve Elçisinin (asm) anlattıkları şekilde aynen kabul edip, oraya ulaşabilmek için Allah’a kavi bir iman ile kulluk vazifelerimizi eksiksiz yerine getirmektir.