Cennette zaman geçecek mi, unutma olacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyada insanın çok zevk aldığı bir zaman diliminin ne kadar çabuk geçtiğini hepimiz biliriz.

“Orada canların çektiği, gözlerin hoşlandığı her şey var! Ve siz orada ebedi kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayette ifade edildiği üzere, cennette zamanın her dilimi zevkle doludur. Onun için "zamanın geçmemesinden şikayet" etmek diye bir şey olmaz.

Tabii ki, zaman kavramını soruya göre kullanmış bulunuyoruz. Yoksa orada dünyadaki anlamda zaman diye bir şey olmaz. Orada ebediyet ve sermediyet vardır.

Allah kulları için özel olarak hazırladığı cennet gibi bir yerde noksanlık adına bir şey düşünülemez.

Unutkanlık da bir yönden bir nimet, ama diğer yönden bir noksanlıktır. Nimet ciheti varsa o da vardır, yoksa o da yoktur...