Bizler neden cenneti dünyada iken hissedemiyoruz?

Soru Detayı

- Neden cennetin kokusunu alamıyoruz?
- Kur'an-ı Kerim neden cennetten daha çok bahsetmemiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennetin kokusunun, daha doğrusu kokusunun numunelerini, çiçeklerde, güllerde, sümbüllerde, meyvelerde, hatta evladımızda alabiliyoruz. Meğer ki kalp gözüyle bakıp, kalp gözüyle dinleyip, kalp burnuyla basiretle koklayalım.

Kur'an-ı Kerim ve hadisler ise cenneti biz insanların idrak edebileceği en güzel şekilde anlatmıştır. Ötesi bizim idrakımızın fevkindedir ve belki hayalimize bırakılmıştır, ancak inşallah oraya vasıl olunca tam anlayabileceğiz.

Nasıl ki ana rahmindeki bir çocuğa dış alemi anlatmak pek zordur, işte aynen bize de bulunduğumuz yer cennete kıyasla âdeta ana rahmi gibidir.