İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyor, çaresi var mı?

Soru Detayı

- Çok istediğim tıp fakültesi için 5 yıldır uğraşıyorum ama olmuyor, içimdeki istek ise sönmüyor, ne yapmam lazım?
- Eskiden çok başarılı bir insandım fakat şu an hiç başarılı değilim ve canım hiçbir şey yapmak istemiyor, başladığım işleri bitiremiyorum nedeni nedir?
- Ben beş altı yıldır hayatımda iniş var eskiden çok başarılıydım ama şimdi içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor yapmak için kalktığımda ise o işin sonu gelmiyor, bunun dinen nedeni nedir bir çaresi var mıdır?
- Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmtihan dünyasındayız, çeşitli güzellikler ve olumsuzluklar ile imtihan halindeyiz ve bu hâl hayatımız boyunca da devam edecek.

Üstelik imtihan halindeyken, bu şuurdan uzaklaşmamız için şeytan da elinden geleni yapıyor ve çeşitli vesvese hileleriyle bizi tuzağa düşürüyor.

Bu sizin anlattığınız bezmişlik hâli de tipik onun (şeytanın) vesvesesi; bezdikçe hiçbir iş yapmıyor, hiçbir iş yapmadıkça beziyorsunuz, tam bir şeytani kısır döngü.

Hemen kalkın, abdest alıp iki rekat namaz kılın, tövbe istiğfar edin ve kulluk vazifenizde size yardımcı olması için Allah'a dua edin.

Sıkıntı hâlinde İnşirah Suresi okuyun ve surenin emrettiği gibi boş kaldığınızda yeni bir işe koyulun Allah’ın izniyle.

Başta beş vakit namazlarınızı ihmal etmeyin, helal-haram dengesine devam edin.

Tıp fakültesi için 5 senedir gerçekten uğraşıyorsanız ve olmuyorsa, belki de sizin için hayırlı bu değildir. 5 sene oldukça uzun bir zaman. Başka bir alanda ihtisas deneseniz sizin için daha hayırlı olabilir.