İcad, halk, sun’ ve ibda arasında ne fark var?

Soru Detayı

- İcad, halk, sun’ ve ibda aralarında, net olarak ne fark var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İcad: Adem ile vücut yani yokluk ile varlık arasında mümkün olan bir şeyi var etmektir.

Halk: Madum bir şeyi mevcut bir şeyden icat etmektir. Yani, yok olan bir şeyi var olan bir şeyden yaratmaktır: “Allah sizi bir topraktan, sonra bir nutfeden halk etti / yarattı.” (Fatır, 35/11) mealindeki ayetin ifadesinden bu gerçeğe bakmak mümkündür.

Sun’: yapılan bir şeyin ilim ve hikmetle sağlam ve sanatlı yapılmasıdır. Bir şey ister yok iken var edilsin, ister başka bir şeyden inşa edilsin, fark etmez. Kendi zatında sağlam, mutkan, güzel  ve sanatlı olması, sun’ kavramıyla ifade edilir. “Bu, her şeyi itkanla (sağlam ve muhkem olarak) yaratan Allah’ın sunu’dur.” (Neml, 27/88) mealindeki ayette bu manayı görmek mümkündür.

İbda’: Daha önce benzeri olmayan bir şeyi var etmek anlamına gelir. “Gökleri ve yeri ibda’ eden Allah.” (Bakara, 2/117) mealindeki ayette kullanılan Bedi’ ism-i şerifi, bu hakikate işaret etmektedir.

EK:

"Ca’l" kavramı, var olan bir şeyin istihdam edileceği yere göre hazırlanmasıdır. “Allah size yeryüzünü bir sergi kıldı.” (Nuh, 71/19) mealindeki ayette daha önce yaratılan yeryüzünün sergi şeklinde döndürüldüğüne işaret edilmiştir.

Gerek lügat gerekse diğer bazı kaynaklarda, bu kelimelere değişik anlamlar yüklenmiştir. Biz bunları uygun gördük.