Hz. Yusuf’un kabri nerede?

Soru Detayı

- Hz. Yusuf’un mezarının yeri hadislerde geçer mi?
- Hakim Müstedrek’te böyle bir bilgi geçiyor. Zayıf mı acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Yusuf’un kabrinin bulunduğu yer hakkında çok farklı bilgiler vardır. Hepsinin doğru olması mümkün olmadığı gibi, içinde doğru olanı bulup seçmek de mümkün değildir.

Bununla beraber, Hakim’in rivayetinde verilen bilginin sahih olduğu gözükmektedir. Fakat orada da spesifik olarak bir yerin adı verilmemiştir. Hakim bu hadis hakkında “Buhari ve Müslim’in şartlarına uygun olduğunu” bildirmiş Zehebi de bu onaylamıştır. (bk. el-Müstedrek, 2/439, Telhis, a.g.y)