Hz. Muhammed devrimci midir? Bazı kişilere göre Hz. Muhammed en büyük devrimcidir...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devrimci: Eski düzeni ortadan kaldıran ve yepyeni bir düzen kuran kimseler için kullanılan bir kavramdır. Bu anlamda, "devrim" kavramı, "inkılap" kavramıyla aynıdır.

Âlimler İslam dini için "inkılap" tabirini kullanmışlardır. Söz gelimi, Bediüzzaman Said Nursi, sahabelerin insanlık faziletleri bakımından -genellikle- en üst mertebede olduklarının gerekçesini açıklarken, -özetle/mana olarak- şu ifadelere yer vermiştir:

"Çünkü, o zamanda, o inkılab-ı azîm-i İslamîde/ o büyük İslam inkılabının gerçekleştirildiği ortamda, hayır ve hak bütün güzelliğiyle, şer ve batıl bütün çirkinliğiyle görülmüş ve maddeten hissedilmiş. Şer ve hayır ortasında öyle bir ayrılık, yalan ve doğruluk arasında öyle bir mesafe açılmış ki, küfür ve iman kadar, hatta cehennem ve cennet kadar birbirinden uzaklaşmıştı…"(Sözler, Yirmi Dördüncü Söz, s, 489-490).

Aynı şekilde Hz. Muhammed (a.s.m)'in büyüklüğünden bahsederken, yine İslam'ı bir inkılap olarak değerlendirmektedir:

"Arkadaş! Şu zât-ı nurânî (a.s.m), mürşid-i imanî, Resul-i Ekrem Aleyhissalatü Vesselam, bak nasıl neşrettiği hakikatin nuruyla, hakkın zıyasıyla, nev-i beşerin gecesini gündüze, kışını bahara çevirerek, âlemde yaptığı inkılab ile âlemin şeklini değiştirerek, nurânî bir şekle sokmuştur." (Mesnevî-i Nuriye, s. 24).

Bu anlamda denilebilir ki, insanlık tarihinde Hz. Muhammed (a.s.m) kadar güçlü bir devrimci, bir inkılapçı gelmemiştir.

Ancak; kelime ve kavramların, ifade ettiği mana, muhatabın düşüncesinde farklı şekillenebilmektedir. İletişimde asıl olan şey, muhatabın anlayışıdır, onun ne anladığıdır. O halde, bir kelime veya kavram yahut bir ifade tarzı, konuşan açısından ne kadar masum olursa olsun, eğer muhatabın kafasında başka çağrışımlara, yanlış algılamalara sebep oluyorsa, o üslubu veya kavramı kullanmamak gerekir.

İmam Gazzali'nin "Eğer bir zaman veya bir bölgede sünnet olan bir husus, hak yoldan sapmış, yabancı ideolojilere kapılmış/ fasık kimselerin simgesi haline gelmişse, o sünneti terk etmek gerekir." demesi, konumuza da ışık tutmaktadır.

Günümüzde, özellikle "devrim-devrimci" kavramları, zaman zaman farklı yorumlanmakta ve değişik kesimler için de ifade edilmektedir. Ayrıca yabancı ideolojiler için de kullanılabilmektedir. Bu açıdan Efendimiz aleyhissalatü vesselam hakkında, böyle yabancı ideolojileri çağrıştıran bu gibi kavramları kullanmamak daha uygun olur, diye düşünüyoruz.