Peygamber Efendimizin bir sefer dönüşü, kızı Hz. Fatıma'nın kapısında gördüğü bir perdeden dolayı, onun evine girmediği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah b. Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

Bir seferden dönen Resûl-i Ekrem aleyhissalatü vesselam, kızı Fâtıma'nın evine gitmiş, ama kapıda asılı bir perde görünce içeri girmemişti. Allah'ın Elçisi seferden dönünce, genellikle önce kızına uğrar, sonra eşlerinin yanına giderdi.

Hz. Ali (ra) eve gelip de eşini üzgün görünce "Hayrola, neyin var?" diye sordu. O da “Allah’ın Elçisi evimize kadar geldi, ama içeri girmedi." diye üzüntüsünün sebebini anlattı.

Hz. Ali (ra) Resûl-i Ekrem (asm)'in yanına giderek, "Ey Allah’ın Elçisi!" dedi. "Eve kadar gelip de içeri girmemeniz Fâtıma'yı çok üzmüş."

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm), "Evinizin kapısında renk renk nakışlarla süslü bir perde gördüm. Benim öyle süslü püslü şeylerle, nakışlarla ne ilgim var?" buyurdu.

Hz. Ali (ra) eve dönüp eşine bunları anlatınca, Hz. Fâtıma, "Öyleyse babam o perdeyi ne yapmamı emrediyorsa söylesin." dedi.

Resûl-i Ekrem kızının teklifini duyunca,  "Fâtıma'ya söyle, o perdeyi falan fakir aileye göndersin." buyurdu. (bk. Buhârî, Hibe 27; Ebû Dâvûd, Libâs 43)

Bu hadis, ihtiyaç yokken kapılara ya da pencerelere perde takmanın uygun olmadığına işaret etmektedir.

İhtiyaçtan dolayı evlere resimsiz perde asmakta bir sakınca yoktur. Binaenaleyh soğuktan veya sıcaktan korunmak için kapılara ya da pencerelere perde takabilir. Fakat böyle bir ihtiyaç yokken, sadece süs ve gösteriş olsun diye kapılara veya pencerelere perde takılması mekruhtur.

Nitekim yüce Allah Kur'an-ı Kerim'inde Peygamberine hitaben şöyle buyurmaktadır:

"Onlardan bazı zümrelere kendilerini denemek için verdiğimiz dünya hayatının süsüne gözlerini dikme. Rabbinin rızkı daha hayırlı ve daha süreklidir." (Tâhâ, 20/131)

Günümüzde, özellikle apartmanlarda, evlerin içini yabancı kimselerin nazarlarından korumak için perde asmakta bir sakınca olmadığı gibi, bu yapılması zorunlu bir şeydir.