Neden sadece Hz. Osman gelince kapatmıştır?

Soru Detayı

"Hz. Peygamber, uyluğunu açmış olarak oturuyordu. Ebu Bekir yanına girmek için izin istedi. Ona bu durumda iken izin verdi. Sonra Ömer izin istedi. Ona da aynı durumda izin verdi. Sonra Osman izin istedi, o zaman uylukları üzerine elbisesini örttü." (Neylu'l-Evtar, I-II/367)
- Bu rivayette üç kişi beraber mi Hz. Muhammed’in yanına gidiyor, yoksa üçü de ayrı ayrı mı gidiyor evine?
- Eğer üçü de farklı zamanlarda gidiyorsa Hz. Muhammed Ebu Bekir’den uyluklarını saklamamış Hz. Ömer’den de saklamamış sadece Hz. Osman’dan uyluklarını gizlemiş olmuyor mu?
- Neden sadece Hz. Osman’dan uyluklarını gizlemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hazreti Aişe anlatıyor:

Allah’ın Resulü, benim odamda  bacakları açık bir vaziyette uzanıyordu. O sırada Hz. Ebû Bekir içeriye girmek için izin istedi. Hz. Peygamber (asm) durumunu değiştirmeden girmesine izin verdi ve kendisi ile konuştu.

Sonra Hz. Ömer izin istedi. Ona da aynı hâl üzerine, girmesi için izin verdi ve kendisi ile konuştu.

Sonra Hz. Osman girmek için izin istedi. Bu defa Hz. Peygamber (asm) kalkıp oturdu ve elbisesini düzeltti. Sonra (onun girmesi için izin verildi) ve içeri girip konuştu. Hz. Osman dışarı çıktıktan sonra,  Hz. Aişe, Allah’ın Resulüne dedi ki:

– Ya Resulallah, Ebu Bekir geldi, fazla bir davranışta bulunmadın. Sonra Ömer girdi, ona da aynı şekilde davrandın. Fakat Osman girince, kalkıp oturdun ve elbiseni düzeltip vaziyetini düzelttin, dedi. Bunun üzerine Peygamber aleyhissalatü vesselam şöyle buyurdu:

“Meleklerin hayâ ettikleri bir kimseden ben nasıl haya etmem.” (Müslim, Fedailü ashab, 26/2401)

- Rivayetlerden anladığımız kadarıyla, üçü aynı anda ve beraber içeri girmemişler. Farklı zamanlarda ve ayrı ayrı huzura girmişler.

- Hz. Peygamber (asm)’in Hz. Osman için özel tavrının gerekçesi “haya duyulan kimse” olarak ifade edilmiştir.

- Müslim’in benzer ifadelerle zikrettiği diğer bir rivayete göre, Peygamber Efendimiz (asm) bunun hikmetini daha açık olarak şöyle ifade etmiştir:

“Osman çok haya sahibi birisidir, o halde beni görseydi, ihtiyacını arz etmekten çekinirdi. Onun için ona karşı durumumu değiştirdim.” (Müslim, Fedailü ashab, 27/2402)