Hz. Mevlana sema yapmış mıdır?

Soru Detayı

- Hz. Mevlana'nın aema yapmadığını söyleyenler olduğu gibi, yaptığını söyleyenler de vardır. Hangisi doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mevlana Celâleddin Rumî ise semâın hak âşıklarının gıdası olduğunu, onda canan (hakiki dost) ile buluşup kavuşmanın lâtif bir hayali bulunduğunu söyler. Ve semaın manevi hal sahibi olanların gönülleri için bir döşek olduğunu belirtir.(Mesnevî-i Şerif, Manzum Nahîfî Tercümesi, I, 2.)

Mevlana’nın zamanına yakın asırlarda yazılan bazı kaynaklar sema yapmadığını zikrederse de kaynakların ekserisi Mevlana’nın Şems-i Tebrizî ile buluşmasından sonra onun teşvikiyle semaa başladığını naklederler.