Hz. İsa devlet başkanı olunca kimliği açığa çıkmaz mı?

Soru Detayı

- Mesih'in adil bir hükümdar olacağı hadisleri var.
- Peki, annesiz babasız birinin devlet başkanı olması ile Mesih'in kimliği açığa çıkmaz mı?
- Mesih yeryüzüne bulunduğu kattan mı gelecek, yoksa normal doğumla mı gelir?
- Aksi halde annesiz babasız birinin devlet başkanı olursa Mesih kendini belli eder ama Mesih'i çok kişi tanımayacak değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali’ye sormuşlar: “Allah bu kadar insanların hesabını bir anda nasıl görür?” Cevap vermiş: “Onların hepsinin rızkını bir anda verdiği gibi, hesaplarını da bir anda görür.”

- Biz de diyoruz ki, Hz. İsa’yı gökten indirebilen Allah, onu kimliğini insanlardan gizleyebilir de...

Sahih hadislerden anlaşıldığına göre, Hz. Mesih dünya semasına çıkarılmış ve hayattadır. Ahir zamanda Onu yere indirir ve “Hak din”e hizmet ettirir. Artık bir veli kimliğiyle gelir ve bu ümmetin büyük bir ferdi olarak İslam’ın hükümleriyle amel eder.

 “Nasıl gizlenir?” konusunda kitap ve sünnetten açık bir bilgiye sahip olmamakla beraber, şunları söyleyebiliriz:

a) Hz. Mesih göklerden inerken, melekler onu çok gizli bir şekilde bir yere bırakabilirler.

b) Bulunduğu yerde hemen bir hükümdar olarak işe koyulmayacağı için, sıradan bir adam görünümünde olabilir.

c) Zamanla onun yakın çevresi onun Hz. Mesih olduğunu öğrenir ve onu gizli tutmaya çalışabilirler.

d) Daha sonra, ihtiyaçtan ötürü kendisine bir kimlik alabilirler. Kendisi bebekken, “Ben Abdullah’ım!..” dediği gibi, adı “Abdullah = Allah’ın kulu” olarak kimlikte yer alabilir.

Annesi “Meryem” olarak da yazılsa bir şey olmaz, çünkü bu isimle gezen yüzlerce kadın var.

Babası, kimlikte “Mulki” (Hz. İsa’yı annesinin rahmine atan anlamında) adını alabilir.

Medeni hali, bekâr şeklinde yazılabilir.

Bütün bu muhtemel sözcüklerin tercih edilmesi, hem Hz. Mesih’in gerçek kimliğini gizlemeye hem de yalan bir beyanda bulunmaktan sakındırmaya yöneliktir.