Firavun'un bebekleri öldürmesinde, sorumlu Allah mı?

Soru Detayı

- Allah, Firavun'a Hz. Musa'nın doğacağı bilgisini yani gayb ve geleceği haber vermeseydi, Firavun bebekleri öldürmeyecekti?
- Allah, kötü kimselere gayb ve geleceği haber verir mi?
- Firavun'un bebekleri öldürmesinde, sorumlu olan gayb ve geleceği, Firavun'a rüya yoluyla gösteren Allah değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu dünya Firavun için de bir imtihan yeridir. Kendisini ilah gibi gören Firavun’un bir rüyadan bu kadar etkilenip korkması, ona “ilahlık” iddiasının bir hayalden ibaret olduğunu gösterir.

Rüyaların pek çoğunun “adğasu ahlam” nevinden karışık düşler olduğu eskiden beri bilinmektedir. Buna rağmen, bu rüyanın mutlaka çıkacağına kanaat getirmesi, onun riyasetin esiri, korkak ve ahmak bir kişi olduğunu da göstermektedir.

İşte Firavun bu rüyalardan gereken dersleri çıkarıp haddini bilip, normal bir insan çizgisine geleceğine yüzlerce erkek çocuğu öldürmeyi tercih etmesi, onun imtihanı kaybettiğinin göstergesidir.

- İlahi takdir yalnız bir tek olaya değil, müteselsil / aynı olayla ilişkisi olan binlerce olaya bakar. Eğer onlardan biri olmazsa o binlercesi de olamaz.

Bunun içindir ki, insanların zulmettiği aynı konuda kader adalet eder. Çünkü, o müteselsil olayların bir iki tanesinde kötülük olsa da yüzlercesinde iyilik vardır. “Küçük bir zararın gelememesi için büyük ve pek çok faydalardan vazgeçmek, o kârlar sayısı kadar zarar olur.” Bu mesele de aynıdır.

Firavun canibinden bakıldığı zaman, bazı zararların olduğu doğrudur. Fakat bir doğru daha vardır ki; öldürülen masumlar şehit hükmünde cennete gitmişler...

Bu olayla açıkça anlaşılmıştır ki, insanların tedbiri ilahi takdirin sınırına kadardır.

Allah’ın kudret ve iradesi;

- Musa gibi bir çocuğu sudan kurtarması.
- Bizzat onu öldürmek isteyen Firavun’un evinde yetiştirmesi.
- Gönüllerine sevgisini yerleştirmesi.
- Bu çocuğu harika mucizelerle donatıp peygamber yapması.
- Nihayet sonuçta Musa’yı ve tabilerini denizden kurtarması ve Firavun ve taraftarlarını aynı denizde boğdurması.

gibi binlerce olay ve binlerce insanın hayatı üzerinde olumlu etki bırakan bu rüyanın gördürülmesinin binlerce iyi tarafı vardır.

Dünyevi ve uhrevi pek çok hayrı barındıran bu zincirleme olayların kaynağı olan o rüya, âdeta iyi şeylerle kötü şeylerin ayrılmasını sağlayan sihirli bir parametre olmuştur.