Hz. İbrahim niçin korkuyor, Hz. Lut neden münkerun diyor?

Soru Detayı

- Melekler nasıl bir halde gelmişler ki Hazreti İbrahim korkarken Hz. Lut siz münker bir kavimsiniz demiş.
- Hz. İbrahim neden korkuyor, Hz. Lut neden münkerun diyor?
- Mealler tanınmayan demiş ama başka manaları olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sadece Lut aleyhisselam değil, İbrahim aleyhisselam da aynı düşüncedeydi.

İlgili ayetlerin mealleri şöyledir:

“İbrahim’in değerli konuklarıyla ilgili kıssa sana ulaştı mı? Onun yanına girdiklerinde 'Selam.' demişler, o da 'Selâm.' demiş; (içinden) 'Hiç de tanıdık kimseler değil?' (münkerun) diye geçirmişti. Belli etmeden hemen ailesinin yanına gitti ve (kızartılmış) besili bir buzağı getirdi. Onu önlerine koydu ve 'Buyurmaz mısınız?' dedi. (Onların yemeğe el uzatmadıklarını görünce), bu durumlarından dolayı biraz kaygılandı. 'Korkma.' dediler ve ona derin bilgi sahibi olacak bir oğul müjdesi verdiler.” (Zariyat, 51/24-28)

“Kavmun münkerûn” ifadesi, iki şekilde yorumlanmıştır:

Şimdiye kadar gördüğü insanlara da meleklere de benzemiyorlar idi. Onun için içinden “bunlar çok garip, tanıdık olmayan kimseler” diye geçirdi.

İkinci manası: “kendilerinden korkulan kimseler / korkunç görünen varlıklar” şeklindedir. (bk. Maverdi, ilgili ayetlerin tefsiri)

Korkusu, sonradan onların melekler olduğuna dair kanaati pekiştiği için, acaba kendisine bir zarar vermek için mi gönderildi... şeklindeki bir düşünceden de olabilir.

Bu ayetlerin ardından gelen ve

“İbrahim, 'Peki ey elçiler! Sizin asıl göreviniz nedir?' dedi. 'Biz, günaha batmış bir topluluğa (Lut kavmine) gönderildik.' dediler.” (Zariyat, 51/31-32)

mealinde olan ayetlerden bu manayı anlamak mümkündür.