Muska şeklinde ayet taşımak şirk mi?

Soru Detayı

- Kişinin üzerinde muska şeklinde ayetel kürsi taşıması şirk midir?
- Bazı kaynaklarda şirk diye geçiyor lütfen detaylıca açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Üzerimizde ayet veya hadis taşımak şirk değildir. Kuran taşımak neden şirk olsun. Hz. Abdullah bin Amr, bazı duaları yazıp çocukların boynuna asardı. (Tirmizi, Daavat, 94)

- Bilinmeyen İsrailiyat kaynaklı muskaları taşımak doğru değil, vebali vardır. Çünkü o bilmediğimiz vefklerdeki yazılar, İslam'ın itikadına aykırı şeyler olabilir.

Meşhur Cevşen duasının sonundaki duada -özetle- şunlar da yazılıdır:

“Allah’ım! Bu isimleri hem bizim için hem de onu (bu duayı) taşıyan kimseler için şifaya vesile eyle!”

Bu ifadeden anlaşılıyor ki, Allah’ın isimleri ve ayetlerin taşımasında hiçbir sakınca yoktur.