Hz. Ali'nin çocuklarının isimleri neden Ebu Bekir, Ömer, Osman değildir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali (ra), çocuklarına Ebu Bekir, Ömer, Osman adını koymamasını, onların kötü insanlar olduklarına delil getiren akıl fukarası bu adamlara karşı bir kalkıp dese ki, “Hz. Peygamber (a.s.m)’ın çocukları arasında Ali isminde hiçbir çocuğu yoktur. Demek ki, Ali kötü bir insandır.” Buna nasıl cevap verebilir? Merak ediyoruz.

- Hz. Ali (ra)’in çocukları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’e bu isimler verildiği zaman, sahabeler arasında daha hiçbir ihtilaf yoktu, Hz. Peygamber (a.s.m) hayatta idi. Şiî Sünnî kavramı bile yoktu.

- Şiiler diyorlar ki, Hz. Ali, Hz. Ebu Bekr, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın (radiyallahu anhum ecmain) kendi hakkı olan hilafeti zorla gasp ettiklerini biliyordu, fakat “takıyye” yaparak sesini çıkaramıyordu. Bu görüşe göre, Hz. Ali (ra) gibi en büyük bir İslam kahramanı, yirmi beş yıl boyunca, haksız bildiği kimselere karşı sesini çıkaramayacak kadar korkak bir insandı. Bu ise alçakça bir iftiradır.

- On iki imam arasında da bu isimlerin olmadığı doğrudur. Fakat bu isimlerin konması Hz. Ali (ra) ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur. Çünkü torunları olan imamlar, kendisinden sonra doğmuş ve bu adları almıştır.

- Önemli bir not olarak deriz ki; Hz. Muhammed (a.s.m)’e ve Hz. Ali (ra)’e düşman olan insanların onlara karşı küstahça yaptıkları saldırıları görmezlikten gelerek, ufak tefek tarihî ihtilafları gündeme taşımak, İslam’a karşı büyük bir saygısızlıktır. Sünnî ve Şiîlere düşen görev, iman kardeşliklerini pekiştirmek, tarihî ihtilafları mevzu münakaşa etmemek, dinsizlik cereyanlarına karşı birlikte hareket etmektir. Yoksa zındıka komiteleri onları birbirlerine kırdırarak, her iki tarafı da rahatlıkla ezecektir.

Hz. Ali'nin sonraki eşlerinden olan çocuklarında Ömer, Osman, Ebu Bekir isimlerinde çocukları vardır. Bu çocuklar ise Peygamberimiz'in vefatından sonra dünyaya gelmişlerdir.