Her gün horoz kılığında bir melek iner mi?

Soru Detayı

- Her gün bir horoz kılığında melek inip kim sabah namazına kalktı diye baktığı doğru mu?
- Böyle bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda, bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Miraçnamelerde geçtiği şekliyle, Arşın sağında kuşa (horoz) benzeyen bir melek vardır ve bu melek, “Arş horozu” olarak da takdim edilir. Adına Keyâyil ya da Nikyayil denilmektedir. Bu horoz yüzlü / suretli melek, gecenin üçte biri geçince kanatlarını birbirine vurur ve insanları gece ibadetine çağırır. Gecenin yarısı olunca yine kanatlarını vurur ve teheccüd namazı kılanları uyandırır. Sabah yaklaşınca aynı işi bir kez daha tekrarlar ve insanları yine ibadete davet eder.

Tekrar ifade edelim ki bu anlamda bir hadis bulamadık.