Şeytan, mübarek zatların kılığında gözükebilir mi?

Soru Detayı

- Şeytani rüyalar hakkında bilgi verir misiniz, İblis bir tek Peygamberimizin suretine mi giremez, geri kalan mübarek zatların kılığında gözükebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytan, Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in kılığına giremez. Bu nedenle Peygamber Efendimizi rüyasında gören, gerçekten onu görmüştür. (bk. Buharî, Tabir 2, 10; Müslim, Rüya 10)

Şeytanın, diğer peygamberlerin de kılığına giremeyeceğine dair açık bir ifadeye rastlayamadık.

Fakat nübüvvet ortak paydasında müşterek olan diğer peygamberleri de Peygamber Efendimize (asm) kıyaslamak mümkündür.

Buna göre şeytanın peygamberlerin dışındaki büyük zatların kılığına girmesi, rüyada o kılıkta görünmesi mümkündür.