Hz. Peygamber, Hz. Ayşe'ye "yer ehli, gök ehli, görünen ve … sayısınca 'La ilahe illallah' demesini" söylemiş midir?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm), Hz. Ayşe (r.anha) validemize "Yer ehli, gök ehli, görünen ve görünmeyen canlılar, denizdeki ve kabirdekiler sayısınca 'La ilahe illallah' demesini" söylemiş midir?
- Bu ifadeyi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramüzü’l-Ehadis'te, sahihlerin yanında zayıf hadislerin bulunduğu bilinmektedir. Soruda geçen aynı ifadede bir hadisi, sahih kaynaklarda bulamadık. Bu gibi faziletli amelleri teşvik eden hadislerin zayıf olanlarıyla da amel edileceğine dair âlimlerin görüş birliği vardır. Bununla beraber, kaynaklarda benzeri hadisler de söz konusudur.

Rivayet edildiğine göre, günde on bin defa zikrettiğini söyleyen Hz. Muaz (ra)’a, Rasulüllah (asm) şöyle buyurmuştur:

“Yaptıklarından daha kolay, sevabı ise ondan on binlerce defa daha fazla olan bir şey söyleyeyim mi? Mahlukatı sayısınca la ilahe illallah, Arşının ağırlığınca la ilahe illallah, gökler dolusunca la ilahe illallah, yer dolusunca la ilahe illallah. Bir o kadarı da la ilahe illallah, bir o kadarı da Allahu ekber, bir o kadarı da elhamdulillah. Bunu dediğinde ne melek, ne de başkası bunun sevabını sayabilir.” (bk. Kenzu’l-Ummal, 1/442).

Vaizlerin bunu niçin söylemediklerine gelince;

Evvela, bunu söyledikleri zaman siz o vaazda bulunmamış olabilirsiniz. Sonra, bu zor bir tespih şeklidir, herkes bunu ezberleyemediği için üzerinde durulmamış olabilir.

Ayrıca, bu gibi zikirlerle ilgili hadislerin sayısı oldukça fazladır, hepsini ders vermek mümkün değildir. Çünkü muhatap bulmak zordur. Bu sebeple, namazlardan sonra yapılması gereken tespihlerin sevabı birçok sahih hadislerde geçtiği halde, bunları bile zaman zaman ihmal diyoruz…