Muavvizeteyn kabri nurlandırır, şeytanı uzaklaştırır sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Hadisin kaynağı sıhhat derecesi ve sevapları nedir?
“İki sureyi çokça okuyun! Allah Teâlâ sizi ahirette onlarla faydalandıracaktır. Muavvizeteyn kabri nurlandırır, şeytanı uzaklaştırır. Sevapları ve dereceleri arttırır. Mizanda ağır gelir ve sahibini Cennete götürür.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadis rivayeti, kaynaklarda geçmektedir. (bk. Deylemi; 1/84-h. no: 266; Kenzu’l-Ummal, h. no: 2742)

Bu rivayetin asıl kaynağı sayılan Deylemi’de sahihler yanında zayıf hadislerin de bulunduğu bilinmektedir.

Bu hadis rivayetinin -sahih olup olmadığı konusunda- tashihini yapan bir kaynağa rastlayamadık.

- Burada söylenmesi gereken bir nokta şudur:

Ayet ve hadislerde faziletine dair söz konusu edilen herhangi bir amelin tek başına cennete gitmeye vesile olacağını düşünmek İslam ruhuna aykırıdır. Mesela: “Kim ihlasla 'La ilahe illallah' dese cennete girer.” manasındaki hadisi değerlendirirken, bu zikrin faziletine vurgu yapıldığını, bunun tek başına kişiyi mutlaka cennete götüreceğini düşünmenin yanlış olduğuna inanmak gerekir. Çünkü, Ehl-i sünnet alimleri, değişik ayet ve hadislerin beyanına dayanarak imanla kabre giden müminlerden de en son cennete girecek olsa da cehenneme gidenlerin olacağını bildirmişlerdir.

Konumuzla ilgili bu mübarek iki sureyi her gün bin defa da okusa, şayet o kişinin başka namaz, oruç gibi amelleri yoksa veya kasten haksız yere adam öldürmüş ve hırsızlık yapmışsa, bunun doğrudan cennete gideceğini söyleye bilir miyiz? Elbette söyleyemeyiz.

Mesela: Bir insan doğru olarak: “Şu süt çok güzeldir, kaymağı yoğurdu çok güzel olur.” dese, bu dediği doğrudur. Fakat bu süte su katılsa, ne kaymağı ne de yoğurdu güzel olur.

Bununla birlikte adamın doğruluğunu yine de ortadan kaldırmaz. Çünkü, övülen süt övgüye değer güzelliğini kaybetmiştir.

İslam’da yer alan ve insanları teşvik etmeye yönelik olan bu gibi ifadelerin hepsi “süt” misaline kıyas edilebilir.

Şekersiz bal ile şekerli bal gibi...