Çocukların ağlaması zikirdir ve duadır, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurmuştur:
"Çocuklarınız ağladığında onları dövmeyin; çünkü ilk dört aydaki ağlamaları 'lâ ilâhe illallah' zikridir, ikinci dört aydaki ağlamaları Peygamber'e (s.a.v) 'salâvattır', üçüncü dört aydaki ağlamaları ise anne ve baba hakkında duadır."
- Bu hadis sahih midir, kaynağını belirtir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayetin tamamı şöyledir:

“Çocuklarınız ağlamalarından ötürü dövmeyin. Çünkü onların ağlamaları; dört ay 'La ilahe illallah', dört ay 'Muhammedür Resulullah', dört ay da anne ve babaları için duadır”

Bu rivayete yer veren;

- Hatib-i Bağdadi, bunun “münker” kabul edilmez, olduğunu belirtmiştir. (bk. Hatip, Tarihu Bağdad, 11/336)

- İbnu’l-Cevzi bunun uydurma olduğunu belirtmiştir. (bk. ibnu’l-Cevzi, el-Mevduat, 1/233)

- İbn Hacer, bunun uydurma olduğunda hiçbir şüphenin olmadığını bildirmiştir. (bk. İbn Hacer, Lisanu’l-Mizan, 5/477)