Peygamberimiz isrâ ve mi’ractan geldiğinde yatağı sıcak mıydı?

Soru Detayı

- Hz. Aişe’nin miraç ile ilgili şöyle bir hadisi var mıdır?
- Peygamber İsra ve Miraç yapıp geldiğinde yatağı hala sıcaktı..
- Varsa nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Hz. Aişe’nin rivayetine göre mi'rac o kadar kısa sürmüş ki” şeklinde sahih bir rivayet bulamadık.

Nitekim, şeyh Şakiri, “yatağının soğumadığı”na dair rivayetin uydurma olduğunu bildirmiştir. (bk. es-Sünenu ve’l-müvtedeat, 143)

- Kur'an-ı Kerim; isrâ (ve mi'rac) mucizesinin "geceleyin" olduğunu bildirmiş, Arap lisanının inceliklerine vakıf olan tefsir alimlerimiz de ilgili ayetteki "LEYLEN" lafzının, "gecenin kısa bir bölümü içinde geçtiğine işaret ettiğini" beyan etmişlerdir. (bk. Razi, Bikai, İbn Aşur, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

Yoksa: "Göz açıp yumuncaya kadar, bir an içinde olup bitti" dememişlerdir. Bazıları: "Gecenin az bir müddeti içinde" demiş, bazıları da: "Gecenin üç veya dört saati içinde" cereyan ettiğini söylemişlerdir.