Gökten bir melek seslenecek, bu Mehdi'dir, diyecek anlamına gelen bir rivayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce ilgili rivayetin sahih olup olmadığını araştırmak gerekir. Biz araştırmalarımızda böyle bir bilgiyi sahih kaynaklarda bulamadık.

İkincisi, Hz. İsa (as)’ın, iki meleğin omuzlarında yere ineceğine dair hadis rivayetinde olduğu gibi, bu ve benzeri rivayetler sahih de olsa, müteşabih olup manaları kapalıdır. Bunların herkesin görebileceği şekilde gelmeleri imtihan sırrına aykırıdır. Faraza Hz. İsa (as) meleklerin omuzlarında inse bile, onun bu inişini kimse görmeyecektir. Keza, Hz. Mehdi (as)’in mehdiliğini ilan eden meleğin sesini de kimse duymayacaktır.

Bunun manası -Allahu a’lem / en doğrusunu Allah bilir- bir melek, İslam dininin hakikatlerini yeniden ispat edecek, zulüm ve haksızlıkları ortadan kaldırıp adaleti yayacak olan en son müceddid olan Hz. Mehdi (as)'in sevincini paylaşmak üzere -Allah’ın izniyle- göklerin ehline, onun geldiğini ilan edecek ve “İşte Mehdi!” diyecek ve bu sesin yankıları da  -nuru iman ile bakan- müminlerin kalbine ilham olarak yansıyacaktır.