Kadir suresini okuyana bir melek kıyamete kadar dua eder hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı?
"Bir kişi bulunduğu yerde Kadir Suresini okursa, Allah oraya bir melek yerleştiriyor, melek okuyan kişi için kıyamete kadar, Allah'tan af ve marifet diler, okuyan toprak olur gider melek yine o okuyan için aynı yerde af ve marifeti için dua etmeye devam eder."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda, soruda geçen anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Tefsir kaynaklarında şu rivayete yer verilmiştir:

“Kim Kadir suresini okursa, ramazan ayının orucunu tutup Kadir Gecesi'ni ihya eden kimsenin sevabı kadar sevap kazanır.” (bk. Zemahşeri, Beyzavi, ilgili surenin sonu)

Ancak araştırma yapan uzmanların bildirdiğine göre, ne bu hadis ne de Kadir suresinin faziletiyle ilgili yaygın olan hadis rivayetlerinden hiçbiri sahih değildir. (bk. ed-Düreru’s-seniye)