Kabristandan geçerken on bir İhlas suresi mi okunur?

Soru Detayı

- "Bir kimse, kabristandan geçerken, on bir kere İhlas suresi okuyup sevabını ölülere hediye ederse, kendisine ölüler adedince sevap verilir." (İbn Abidin)
- Bu hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 İbn Abidin’in metni "Durru’l-muhtar"da hadis olarak rivayet edilmiştir.(bk. İbn Abidin, II, 242).

Ebu Muhammed es-Semarkandî, “Fedailu kul huve Allahu ahad” adlı eserinde, bu hadisi Hz. Ali (ra)’den Peygamber Efendimizin (asm) sözü olarak rivayet etmiştir. Hadis zayıf da olsa, benzer zayıf kabul edilen hadislerle birlikte “Kur’an okumanın sevabının ölüye ulaşacağının” bir aslı olduğuna delalet etmesi bakımından önemlidir.

Kabirleri ziyaret etmek ve yanlarında Kur'an ve dua okumak sünnettir. Nitekim Resûl-i Ekrem (asm) "Baki mezarlığı"na çıktığı zaman bu şekilde yapmıştır. Kabristan'da "Yasin-i Şerif" okumak da sünnetle sabit olmuştur. Nitekim:

"Her kim kabristana girer de Yasin suresini okursa, o gün Allah kabirdekilerin azaplarını hafifletir. Okuyana oradakilerin sayısınca sevap verilir." (bk. İbn-i Abidin, Reddü'l Muhtar, İst. 1983, 3/503)

hadis-i şerifi, bunun delilidir. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'den Fatiha, Ayetü'l-Kürsi ve İhlas gibi sureler de okunabilir. "Ya Rabbi; okuduğumun sevabını filana ve burada yatanlara ulaştır..." diye dua eder.