Gümüş kap kullanmak caiz değilse, Hz. Peygamber neden gümüş bir bardak edinmiştir?

Soru Detayı

"Kim gümüş kaptan su içerse, karnına cehennem ateşi dolduruyor demektir." (Buhari - Eşribe 28; Müslim - Libas 1; İbn Mace - Eşribe17; Muvatta - Sıfatun Nebi 11)
"Peygamber gümüş bir bardak edindi." (Buhari - Kitabul Humus 18)
- Çelişik rivayetleri uydurma mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Peygamber gümüş bir bardak edindi.” anlamındaki hadisin tercümesi şöyledir:

Asım b. Ahvel İbn Sirin’den naklen anlatıyor: Ense b. Malik dedi ki: “Hz. Peygamber' in bir kadehi vardı. Sonra kırıldı, onun kırılan yerlerini gümüş ile yamaladı.” (Buhari, Humus, 5)

Bu hadisin daha açık şekli şöyledir:

Asım b. Ahvel anlatıyor:

“Ben Enes b. Malik yanında Hz. Peygamberin bir (ağaçtan yapılı) bir kadehini gördüm. Bu kadeh kırılmıştı/çatlamıştı ve onu gümüşten bir parça ile yamalamıştı. Ben bu bardağı görmüş ve ondan su içmiştim." (bk. Buhari,  Eşribe, 30)

- Alimler, “kadehin kırılan/çatlayan yerlerini gümüş ile yamaladı” ifadesinden farklı şeyler anlamışlardır. Bazılarına göre, bu kadehi Hz. Peygamber (asm), diğer bazılarına göre Hz. Enes yamalamıştır. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 6/214)

- Hadisin açık ifadesinden anlaşılan husus, bu kadehin Hz. Enes tarafından yamalanmış olmasıdır. (bk. İbn Hacer,10/100)

Gerçekten kadehin Hz. Enes’in yanında gördüğünü söyleyen Asım b. Ahvel’in “kırılan kadehi gümüşle yamalamıştı” ifadesinden ilk anlaşılan bu işi Hz. Enes’in yaptığıdır.

- Bir rivayetin sonunda, ravilerden bir olan İbn Sirin konuyla ilgili şu ek bilgiyi de vermiştir:

“İlgili kadehin demirden bir halkası vardı. Enes onun yerine altın veya gümüş bir halka yapmak istedi. (sahabeden) Ebu Talha: “Resulullah’ın yaptığı şekli değiştirme” diyerek buna karşı çıktı. O da vazgeçti.” (Buhari, Eşribe, 30; İbn Hacer, 10/100-101)

- Özetlersek: sorudaki “Peygamber gümüş bir bardak (kadeh) edindi.” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü:

a) Bu bardak -daha doğrusu- (tahtadan yapılmış) kadeh gümüş değildir. Tahtanın gümüş olması mümkün değildir.

b) Bu tahtadan kadeh çatlamış/kırılmış olduğu için yamalanmış/onarılmıştır. İslam alimleri tarafından küçük yamaların (bazılarına göre suyun içileceği, yerde olmamak şartıyla) gümüş veya altından olması caiz görülmüştür. Bu konuda farklı düşünen alimler de vardır. (bk. İbn Hacer, 100/101)

c) Kaldı ki, bu kadehin Hz. Enes’in yanında kırıldığı ve kendisinin bunu gümüşten yamaladığı/onardığı ihtimali daha kuvvetlidir.

Bütün bu gerçekler ışığında konuya baktığımızda, diyebiliriz ki, soruda söz konusu olan iki hadis rivayeti arasında herhangi bir çelişki yoktur. Yalnız yanlış bir anlama vardır.